| TheCounterTerrorist a întrebat:

am primit o citatie de la politie pentru o fapta efectuata acum aprox. este vorba despre comercializarea petardelor, eu sunt minor si sunt chemat in instanta la camera Sala Penala, ce se intampla mai clar ca sunt cam speriat acum...? Heelp!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la politie nu te pot chema in instanta, citatia pentru instanta se trimite de la judecatorie, tribunal sau alta instanta de judecata.
Pentru un raspuns corect spune cine a emis citatia, unde esti chemat, in ce calitate, cand ai comercializat si ce varsta ai avut la data comercializarii petardelor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce esti speriat? Ai facut o infractiune, nu e normal sa suporti consecintele acum?

Daca ai peste 14 ani probabil ti se va face un dosar penal si daca nu ai ceva antecedente posibil sa scapi fara pedepse cu executare, poate eventual o amenda penala

| doctorandus a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund penal, minorii intre 14 si 16 ani raspund doar daca se dovedeste ca aveau discernamant. Este vorba de varsta la data comiterii faptei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cat de minor esti?
Daca peste 16 ani raspunzi penal!
In orice caz tu si/sau parintii tai vor raspunde intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum ai comercializat petardele.Ai cumparat de undeva? In cazul asta trebuie sa borasti acolo totce stii de tipul ce ti-a vandut petardele. Insa daca ai vandut tu petare, e mult mai grav, intra si pparintii tai la belele. Asta e mai, cunterstraic. Altadata lasa prostiile si joaca petarde numai pe net. happy