| Adytza551 a întrebat:

am si eu o intrebare
Acum cateva Lunii i-am dat la un prieten 300 Ron pentru a-si cumpara un telefon mobill dupa ceva timp il vad ca a-si cumpara alt telefon.adidasi nike, puma si m-am dus si i-am cerut banii el mi-a spus cu tupeu sa astept dupa o saptamana l-am gasit la el pe strada si m-am dus dupa el
El a fugit si eu l-am alergat nu l-am prins caci sarise un gard dupa cateva ore vine politia la poarta la mine si imi spune sa vin la sectie m-am dus si sa vedeti ala a spus ca :am intrat la el in casa si l-am batut si ca i-am dat banii cu CAMATA din 300 de ROn l-am facut 3000 Ron acum el a depus plangere la Parchet vreau sa stiu care sunt coseccintele care urmeaza va rog foarte mult mi-e frica pentru ca minte si nu e nimic adevarat din ce a zis crying

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca o ilustrare a zicalei: "Fereste-ma, Doamne, de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur!"
Va trebui sa dovedeasca cu probe plangerea, tu expune situatia corect. De asemenea poti sa-i faci plangere pentru denuntare calomnioasa (art.259 Cod penal), citez:
"ART.259.Denuntarea calomnioasa
Invinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plangere, cu privire la savarsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, in sprijinul unei invinuiri nedrepte, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savarsit fapta declara mai inainte de punerea in miscare a actiunii penale fata de persoana in contra careia s-a facut denuntul sau plangerea, ori impotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plangerea sau probele sunt mincinoase pedeapsa se reduce potrivit art. 76. " Numai bine!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta care te-a tepuit si acum vrea sa te bage in puscarie, spui ca ti-e prieten, ma intreb ce fel de dusmani ai.

| LovellyAngel a răspuns:

Sa mai imprumuti "prietenii" alta data.

| LovellyAngel a răspuns:

Si in plus, are dovezi? Martori? Daca nu are nici dovezi nici martor, fii linistit.

Răspuns utilizator avertizat
| GDY a răspuns:

Pai in primul rand daca depune plangere, si daca o retrage, sau o sa se dovedeasca ca nu e adevarata, o sa ramana pastrata... va ramane o pata si va fi putin mai greu sa te angajezi... dar dureaza 5 ani din cate tin eu minte, cheama un avocat si explica situatia.

| edtio a răspuns:

Spune adevarul tu si daca tu ai dreptate roaga instanta sa va puna pe amandoi la detectorul de minciuni.:p e o parere