| Coslegeanu a întrebat:

Am si eu o problema si vreau sa o lamuresc rapid asa ca ma bazez pe voi. Am terminat clasa a-12-a dar am ramas corigent la o materie laughing. Bun. Am fost la corigenta am luat-o si nu am fost la competentele de pe 19 august la oral la romana, si vreau sa depun actele pentru somaj, se poate sa le pun? si ce am nevoie? Se mai poate face ceva sau ce e de facut? Multiumesc. FUNDA!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la AJOFM pentru înscrierea la şomaj.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.