| anonim_4396 a întrebat:

anul acesta am terminat liceul, insa nu am reusit sa iau si bacalaureatul, am reusit sa imi gasesc o societate care e dispusa sa ma angajeze, doar ca ma pot angaja doar ca muncitor necalificat (deoarece nu am bacalaureatul). Intrebarea este: Care este salariul minim pe care il pot primi ca si angajat necalificat? Am cautat pe google, insa nu am reusit sa gasesc decat cateva specificari din partea guvernului, si anume ca orice societate din Romania este obligata sa dea salarii mai mari sau cel putin egale cu salariul minim brut / economie (nu stiu sigur daca asta este denumirea...), acest salariu fiind de 900 de lei de la 1 Iulie. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Salariul minim brut este de 900 de lei si este obligatoriu.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula salariul se negociaza intre angajator si salariat.
Trebuie sa-ti ofere cel putin 900 lei brut lunar (salariul minim garantat la plata) si vei lua 670 lei net.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, ar trebui să primeşti cel putin 900 lei ( salar brut lunar ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci de la 1 Iulie vei primi 900 de lei pe hartieSSAsta inseaman brut. Dupa ce scade taxe si impozite si contributii vei ramane cu salariu net, bani in mana, in jur de vreo 6-7 mil.

| PeFuga a răspuns:

Daca angajatorul iti face contract cu norma intreaga, atunci salariul va fi cel putin 900 lei brut, adica in jur de 670 lei in mana. Dar e posibil ca angajatorul sa iti propuna si alta varianta: sa iti faca un contract cu mai putine ore/zi, prin urmare si salariul oficial mai mic, insa in mana sa iti dea suma pe care o negociezi (adica el sa iti dea 900 in mana, dar la stat el sa declare mai putin).