| Ghost99 a întrebat:

ce este ilegal sa scrii pe retelele de socializare? Adica daca zic ceva rau legat de vreo nationalitate sau rasa pot sa am probleme? Adica e internet pana la urma nu? Ar trebui sa fie libertate nu? Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| BenWilde a răspuns:

De obicei, cea mai mare valva se face cu posibile amenintari teroriste. Daca postezi pe facebook ca urasti tara/orasul de provenienta, si vrei sa arunci in centru o grenada pe care o ai de la varul tau din Iraq, atunci este posibil sa primesti o vizita de la jandarmerie. (Cel putin in U.S.A. am auzit de cazuri de genu'). Cat despre cuvinte obscene, sau alte insulte, asta tine de regulamentul fiecarui website, spre exemplu TPU, care iti baneaza contul daca folosesti cuvinte jignitoare, sau daca promovezi pirateria pe acest site.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde de mai multe lucruri: ce scrii (amenintari cu moartea, terorism, rasism, injuraturi, piraterie, daca pui pornografie la dispozitia minorilor, daca faci child grooming), din ce tara scrii si in ce tara se afla serverul pe care scrii. De exemplu propaganda rasista este infractiune in Romania, atat ca un singur mesaj rasist nu e propaganda si probabilitatea ca Politia sa toace 20 000 de euro pentru a pedepsi pe cineva care a scris zece mesaje rasiste nu e foarte mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolul 30 privind Libertatea de exprimare, este garantata prin Constitutia Romaniei.

Fiecare cetatean isi poate exprima, de exemplu, prin retelele de socializare, si nu numai, gandurile, ideiile etc. dar aceste opinii nu pot prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei despre care se scrie si nici dreptul la propria imagine.

De altfel sunt interzise de lege defaimarea tarii, a natiunii, indemn la ura, razboi, represiune fata de o etnie, fata de un cult religios, incitarea la discriminare sau violenta publica.

Oricine incalca aceste prevederi legale, poate sa primeasca amenzi usturatoare si chiar sa fie privat de libertate.

De exemplu, nu poti scrie despre o rasa umana ca este rea, ca ar fi trebuit exterminata, oprimata ori marginalizata etc.

Fiecare om are dreptul la libera exprimare, dar nu are dreptul daca prin aceasta, aduce prejudicii unei institutii, unui cult religios, a unei familii, a unei persoane etc.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii, eu chiar vreau sa testez imbecilitatea asta de lege, din cacatul asta de tara. Adica, avem, garantat de constitutie, o libertate de exprimare la fel de mare ca pe vremea comunismului. Avem voie sa spunem tot ce vrem, cu conditia ca acel lucru sa fie agreat de stat. Asta nu este libertate la exprimare.

Din fericire insa, Romania este semnatara a declaratie drepturilor omului, care prevede ca oamenii au dreptul la libera exprimare. Si prin urmare, nu vad cum ar putea vreun procuror cretin sa te acuze pentru libera exprimare.

Daca vor sa incerce, abia as astepta sa incerce pe mine happy

| ionutss a răspuns:

De obicei e interzis pe mai toate site-urile sau retele de socializare sa jignesti persoane sau utilizatori sau sa faci discriminari. Ce ti se poate intampla eventual e sa te trezesti cu contul suspendat pentru cateva zile sau in cel mai rau caz definitiv.

| Ghost99 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

| EUgenERATION a răspuns:

Depinde unde scrii și sub ce identitate. Oricum, ți se cam vede IP-ul... Adică coordonatele locației de unde ai postat.

Ilegal ar fi, dar e internet și e libertate. Șansele să pățești ceva pot fi doar 1%, dar cresc dacă postezi public și mai dai detalii despre numele real, de unde ești, frați, surori, poze cu voi...