| rem1x70 a întrebat:

Ce parere aveti despre statul Islamic? Am vazut de curand pe Facebook o postare cu orasele in care urmeaza sa fie atentate. Printre acele orase se numara si Washington şi New York. Ceea ce ma surprinde este ca aceste orase, sunt situate in SUA. SUA fiind un stat foarte dezvoltat, nu imi pot da seama cum ar putea sa intre ei in acest stat. De ce nu se iau măsuri asupra acestui stat micut? Cred ca daca s-ar pune Japonia si America, nici nu ar mai exista pe glob. De ce sa ii lasam sa ne strice lucrurile importante si sa se dea sfaturi pentru cum sa te protejezi pe tine si pe cei din jur in caz de vreun atentat, in loc sa se duca un stat mai puternic peste ei. Stiu... nimanui nu-i place sa-si dea viata asupra unor prosti inculti care s-au nascut cu kalashnikow-ul in mana, dar nu e ok nici sa ii lasam sa ne distruga incet incet... si nu inteleg de ce nu isi vad pur si simplu de treaba lor, de statul lor, de oamenii lor... noi nu suntem in masura sa ne bagam peste regulile si legile altor tari si este total interzis asa ceva... ei de ce o fac? Daca noi ne-am fi bagat peste Germania sau alta tara, asta ar fi dus la razboi...

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil cativa sunt deja acolo. In al doilea rand SUA nu este chiar asa de dezvoltata, insa este foarte buna in a se promova. Daca vei compara nivelul de educatie si cultura al americanilor cu cel din statele europene mai dezvoltate, vei vedea ca este o diferenta uriasa. Stiai ca in scolile din America inainte de teste se dau raspunsurile de profesori si copiii doar trebuie sa le invete pe de rost? Daca vei pune un american sa iti arate tarile Europei, Asiei, Africii, Australiei vor sti mult mai putin decau europenii despre America. In fine, astea au fost doar cateva exemple.

In al doilea rand, "statul Islamic" nu exista cu adevarat. Nu are o locatie exacta, este un stat neoficial, iar membrii sunt imprastiati in multe tari din Estul Mijlociu, plus alte locuri din Europa. Daca am incepe sa bombardam toata zona respectiva ar exista foarte multe victime colaterale. Si daca am face asta, fara sa ne pese de victimele colaterale tot ce vom face este sa demonstram musulmanilor ca ceea ce cred despre noi este adevarat. Ca motivul pentru care teroristii ne ataca, si anume ca europenii sunt gata sa ii omore cand au chef, este real. Pana la urma, de la asta a si pornit filosofia acestui stat, de la faptul ca America si statele europene omoara fara mila prea multi dintre ei in razboaiele duse pe teritoriile lor. Iar daca noi le demonstram ca au dreptate cu chestia asta, atunci va exista un risc real sa se declanseze un razboi real intre toate statele musulmane si cele europene, ceea ce va cauza mult mai multe morti si pagube decat cauzeaza acum teroristii.

Iar in al treilea rand, toate atentatele care au avut loc in ultimele doua saptamani, in Franta si Germania sunt atacuri foarte izolate. Este foarte posibil sa fie vorba doar de cativa musulmani care urasc Europa si nu au nicio afiliere reala cu statul islamic, in afara de o ideologie comuna. Primele atacuri au fost mult mai bine coordonate si cu mai multe atacuri simultane. Si in Franta si in Belgia. Cele din urma nu au fost la fel ca si primele. Deci, este foarte posibil ca acesti indivizi sa fi decis singuri sa faca ceea ce au facut in numele acestei organzatii, fara sa fie neaparat condusi de cineva, fara sa exista comunicare sau coordonare, iar actiunile lor sa fie inspirate de ce vad pe la televizor si pur alegerea lor personala. Iar daca ei declara ca faptele lor au fost facute in numele statului islamic, acesta din urma de ce ar spune ca nu e adevarat? Pana la urma scopul lor este atins, chiar daca nu a existat nicio colaborare reala intre ei.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De vina sunt eurpeni care sunt indragostiti de mulsulmani,din pacare mor oamenii nevinovati, islamul e totul pentru ei nu doar o religie, cu Germania nu cred ca le va merge prea mult, dar vad ca francezi sunt inragostiti rau de tot, cel mai tare a fost putin asta le-a spus ori ne respectati ori la voi in tara simplu, motivul pentru care merkel a dat drumul granitelor numi pot explica pentru ca sclavi se gaseau in toata europa de est ieftini care sunt europeni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca tu consideri statul islamic ca un stat de sine statator. e de fapt o organizatie impanzita pe tot globul si controlata in primul rand religios

| minrest a răspuns:

De fapt, asa zisul stat islamic nu este un stat, e o organizatie terorista islamista care ocupa teritorii din Siria si Irak. Nu poti sa le declari razboi, ca i-ai legitima, dar poti sa le faci razboi, iar rusii, americanii si multi altii ii bat de le suna nisipul in cap. Degeaba insa, caci islamismul este o ideologie care se raspandeste in toata lumea. Cei ce fac atentate sunt islamisti locali, facuti din musulmani sau chiar din localnici convertiti la islam. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste specimene primitive au fost primite cu milioanele in europa timp de multi ani si acum fac atentate si vor mai face.

In america sunt milioane de musulmani fanatici religiosi.

Sunt acolo nu trebuie sa mai vina si cum au zis asa vor face daca nu mai apare cel putin un Hitler.

Ca doar drepturile homului ca au voie sa vina aici si sa ne omoare pe noi ca doar noi nu hom ci Vita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuiesa se infiltreze in America pentru ca ei sunt deja nascuti si crescuti acolo numai pentru teroare.Sunt si destui fani care fac asta pentru ei.Sunt racolati direct din America sau orice stat. Nu ne distruge incet incet, ci ei vor doar ca prin atentate sa induca frica, teroarea. Cea mai buna metoda este sa ii ignoram pe ei si atentatele lor asa cum bine zicea cineva pe un post de televiziune. Sa ignoram frica cauzata de ei.