| Marius5540 a întrebat:

Ce risc daca merg cu masina fara permis dar nu pe un drum public si sunt minor?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pedepseste conducerea fara permis doar pe drumurile publice, pe drumurile semnalizate expres ca nu sunt publice nu se pedepseste.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| nelyjoly a răspuns:

Poți să te trezeşti mort.

| Ssssmokin a răspuns:

Sa faci accident.

| 07gabriel07 a răspuns:

Politia nu te poate sanctiona din cate cred eu pentru conducerea unui autoturism in afara unu drum public. Indicat e sa conduci incet daca o faci si sa fii atent sa nu faci ceva accident ca atunci chiar ai sfeclito.