| bistricenio a întrebat:

Chiar am nevoie de ajutorul vostru. La o materie de la liceu, profesoara nu a dat decat un test si o teza(cei ce nu dadeau teza, dadeau un test). Astfel, cu 3 saptamani inainte am ramas vreo 9 persoane in situatia de a avea 1 nota la oral + teza. In ultimele 5 ore am fost prezent pentru a fi ascultat, dar profesoara a refuzat vehement invocand ca "trebuia sa ma asculte in timpul semestrului, nu acum la final". Cu toate astea, ceilalti 8 au fost ascultati, fara vreun alt comentariu, iar o a treia nota a fost data din burta, desi se aflau in aceeasi situatie cu mine. Nu am avut asa multe absente la ora ei, dar a fost o perioada cand nu am fost deloc la liceu pe motiv ca am fost suspect de hepatita. Intrebarea mea este daca ceea ce face aceasta profesoara este legal? Mi se pare un oarecare abuz de putere si o discriminare la adresa mea, fara un motiv anume. Am incercat sa caut regulamentul, l-am gasit, dar nu pot spune ca am gasit un paragraf care sa cuprinda ceea ce caut. Problema e ca si daca primeam si 2 note de 1, tot as fi trecut. Pe de alta parte, aceasta este singura materie la care am probleme, ceea ce arata cu atat mai mult ca totusi ceva este putred... Astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebuit sa expui problema ta dirigintelui si daca nu se rezolva asa sa apelezi la director. De asemenea puteau vorbi si parintii tai cu acestia si chiar cu profesoara. Daca nu rezolvi situatia o sa fii amanat.

| JohnnyBi a răspuns:

Nu ai parinti? pana la 18 ani ei sunt reprezentantii tai legali. ei pot lua masuri impotriva profesoarei. altfel tu poti face o vizita la director cu aia 8 colegi si speranta sa spuna adevarul. altfel doar parintii te mai ajuta. cuvantul tau impotriva cuvantului unei profesoare e egal cu zero. cuvantul a 8 alti elevi schimba balanta.