| anonim_4396 a întrebat:

cine stie de la ce varsta pot sa imi iau permisul de port arma (pentru non-letala, cea cu bila de cauciuc ) si cam cat costa toate analizele (cine poate sa imi dea un raspuns detaliat de ex : psiholog :100 ron, poligon... etc ), + cat trebuie sa platesc taxele si restul detaliat va rog.(am citit pe net dar nimeni nu zice de preturi sau de varsta )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.57 din L.295/2004, rep. in 2014, varsta minima este de 18 ani, citez:
"ART. 57
  Procurarea şi înstrăinarea armelor neletale
  (1) Cetăţenii români şi rezidenţii statelor membre cu domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă în România, precum şi străinii cu şedere legală în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot să procure arme neletale din categoriile C şi D din anexă, precum şi muniţia aferentă de la orice armurier şi, după caz, intermediar care comercializează astfel de arme:
  a) după obţinerea autorizaţiei de procurare potrivit alin. (4), pentru armele prevăzute în categoria C din anexă;
  b) după notificarea prealabilă a organelor prevăzute la art. 11 alin. (1), pentru armele prevăzute în categoria D din anexă.
  (2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) pot procura, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, cel mult două arme neletale de autoapărare şi un număr nelimitat de arme de tir sportiv din categoria celor prevăzute în categoria C din anexă.
  (3) Armele neletale prevăzute în categoria C pct. 22 din anexă pot fi procurate, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, numai de către sportivii şi antrenorii de tir.
  (4) Autorizaţia de procurare a armelor neletale prevăzute în categoria C din anexă se acordă persoanelor prevăzute la alin. (1), dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de un an;
  b) nu sunt inculpate în cauze penale pentru fapte săvârşite cu intenţie;
  c) sunt apte din punct de vedere psihologic şi medical;
  d) nu prezintă pericol pentru ordinea publică, siguranţa naţională, viaţa şi integritatea corporală a persoanelor, conform datelor şi informaţiilor existente la organele competente;
  e) nu le-a fost anulat în ultimii 2 ani dreptul de procurare, deţinere sau, după caz, de port şi folosire a armelor letale ori neletale supuse autorizării, cu excepţia situaţiilor în care măsura anulării s-a dispus ca urmare a pierderii calităţii prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5);
  f) nu au pierdut sau nu le-au fost sustrase în ultimii 5 ani arme letale şi neletale supuse autorizării, din motive imputabile lor, procurate în condiţiile prezentei legi.
  g) au absolvit un curs de instruire teoretică şi practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."
Pentru acestea n-ai nevoie de permis de portarma ci doar de autorizatie de la politie, fiind prevazute in categoria C din anexa la lege, arme supuse autorizarii.

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
Uite ce am gasit.
http://www.arme-poligon.ro/permis-port-arma.html
O zi buna :)