| Ionut1981 a întrebat:

Cu cat timp inainte pot sa-mi fac buletinul de 18? L-am facut la 15 ani si anul trecut l-am pierdut...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista carte de identitate (si cu atat mai putin buletin) de 18 ani. Preschimbarea cartii de identitate se poate face cu maximum 180 de zile anterior expirarii valabilitatii actualei CI.
Daca nu ai declarat pierduta CI si sa fi cerut eliberarea alteia atunci te poti duce acum sa o declari pierduta la SPCLEP de care apartii si sa soliciti eliberarea alteia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Il faci acum si la majorat altul!