| Daryusxz a întrebat:

daca am incheiat un contract de vanzare cumparare a unui autoturism pe care nu l-am inregistrat la politia rutiera si l-am oferit unei rude cu tot cu acte pentru a-i face niste reparatii, iar persoana in cauza refuza sa mi-l inapoieze, ce pot face pentru a imi ridica/recupera masina?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune o plangere penala pentru infractiunea de abuz de incredere, conform Codului penal, citez:
ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea penala trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand trebuia sa ti-o inapoieze, daca ati stabilit aceasta data ori de la data reparatiei, daca nu ati stabilit o data de inapoiere.
P.S. Nu cumva respectivul a facut reparatia pe socoteala sa si tu nu i-ai restituit cheltuielile facute?

| darrio2007 a răspuns:

De ce a trebuit sa-i dai si actele? Daca actele sunt pe numele tau il acuzi de furt. Desi vei demonstra cat de fraier ai putut fi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai actul de vânzare cumpărare la tine, te plângi la poliție de furt. Dacă nu, te duci la el cu o echipă de recuperatori ilegaliști plătită de tine.
Dacă nici asta nu merge, plângi după mașină.

| Bizon95 a răspuns:

Reclamatie penala de furt la politie
depui copie dupa contractul de vanzare cumparare

SI NU PLECI DIN POLITIE FARA NUMAR DE ORDINE AL PLANGERII, altfel POLITISTII NU VOR FACE NIMIC!