| Patrick20061997 a întrebat:

Salut TPU, dacă eu am avut șomaj și dupa m-am angajat nu este logic cei de la forțele de munca (de la Somaj) sa îl oprească automat odată ce figurezi ca angajator?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E logic pentru o societate, o lume conectată la IT, așa cum nu este acum. Așa că, ca să nu îți vină și ajutorul de șomaj, pe care să fii apoi obligat să îl restitui, e mai bine să anunți tu în scris.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa instiintezi tu AJOFM, este instiintata doar cand te angajezi, nu si cand infiintezi o firma.

| darrio2007 a răspuns:

Figurezi ca angajat. Angajatorul este cel care te-a angajat. Trebuie sa ti se dea adeverinta pentru somaj, de la firma respectiva să o duci la ei.

| Catrice a răspuns:

Șomajul îl primești pentru luna anterioară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii anunti personal sau telefonic pentru ca sistemul informatic la ei e varza!