| anonim_4396 a întrebat:

Dacă m-am născut în Grecia și am locuit acolo timp de 15 ani am naționalitate greacă? (am cetățenie română)
Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nationalitatea (etnia) ta depinde de cea a parintilor biologici, daca ambii sunt romani atunci si tu esti roman.
Daca numai un parinte este roman atunci esti un metis, pe jumatate de etnie romana si pe jumatate de etnia celuilalt parinte.
Dupa mine nu conteaza etnia, toate drepturile si obligatiile tale sunt in functie de cetatenie si de tara in care locuiesti.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca părinții tăi sunt români și ești născut în Grecia ai cetatenie română, doar dacă unul dintre părinți era grec, atunci aveai cetățenie greacă.