| Axel22 a întrebat:

E posibil sa intri la academia de politie cu o scoala profesionala? Daca da, care sunt demersurile? P.S E obligatoriu neaparat sa ai o scoala teoretica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca este obligatoriu liceul, fara a absolvi liceul nu poti da examenul de bacalaureat.
Si nu exista vreo conditie privind media la bacalaureat, important este sa obtii diploma. Cerinta exista doar in privinta mediei la purtare pe perioada liceului, nu trebuie sa fie mai mica de 8. In rest admiterea se face prin concurs.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a da admitere la Academia de Politie este obligatoriu sa ai liceul cu diploma de bacalaureat.

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Si ce medie trebuie sa ai la bac? P.S Daca invat la ''negru'' cum ar veni materiile alea atunci n-as putea sa dau la academie?

| continutfragil a răspuns (pentru Axel22):

Pentru a da admitere la Academia de Politie este obligatoriu să ai diploma de bacalaureat, adică peste 5 la fiecare materie, iar media dintre toate materiile să fie 6.
Nu se poate trece peste asta, indiferent dacă înveți foarte bine pentru admitere. Bac-ul este absolut necesar!

| continutfragil a răspuns (pentru continutfragil):

Peste 6*

| Axel22 explică (pentru continutfragil):

Inteleg ca e obligatoriu bac-ul dar cum fac eu rost de diploma aia daca eu merg la profesionala? Daca merg la profesionala pot sa dau bacu la scoala teoretica fara nici o problema?

| MariusAD1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca am facut profesionala, dupa am continuat cu liceul si am luat bac-ul. atunci pot sa dau la politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariusAD1):

Da, poti sa candidezi, bineinteles daca indeplinesti toate conditiile cerute pentru a candida.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axel22):

Ti-am spus ca este obligatoriu liceul, fara a absolvi liceul nu poti da examenul de bacalaureat.
Si nu exista vreo conditie privind media la bacalaureat, important este sa obtii diploma. Cerinta exista doar in privinta mediei la purtare pe perioada liceului, nu trebuie sa fie mai mica de 8. In rest admiterea se face prin concurs.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a putea candida la Academia de Poliţie TREBUIE să faci liceul şi să promovezi examenul de BAC!
NU se poate candida dacă ai urmat doar o Şcoală Profesională.

Toate cele bune.

| marin81 a răspuns:

Fara liceu nu se poate

| continutfragil a răspuns:

Atâta timp cât nu ai mai fost admis la vreo altă unitate de învățământ superior la buget, este posibil să te înscrii la academie.
Demersurile le găsești pe site-ul lor, doar că înscrierile pentru anul acesta s-au terminat de ceva timp. deja au început examenele de admitere, dacă nu cumva s-au și terminat.
Nu este obligatoriu să ai o școală teoretică din câte știu, dar este obligatoriu să ai diplomă de bac.
Și fără o școală teoretică, este puțin cam dificil să depășești examenele cu succes, asta dacă nu ești atât de ambițios încât să înveți foarte mult singur. Pentru poliție se dă examen la istorie, gramatică și engleză. Asta dacă treci de probele eliminatorii.
Oricum, ideea este că nu oricine reușește să ajungă aici.
Te poți informa mai bine vizionând filmulețul acesta https://www.youtube.com/watch?v=I0Mybp05o0g&index=2&list=WL
dar și pe site-ul academiei: http://www.academiadepolitie.ro/

| Axel22 explică (pentru continutfragil):

Si cum fac rost de o diploma de bac daca eu sa zicem ma duc la profesionala?