| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Este nevoie de permis sau aprobare pentru a cumpara un pistol arbaleta ( nu arbaleta mare )Am mai intrebat o persoana si a spus ca nu deoarece este echipament de agrement.Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit pana acum de "pistol arbaleta" si nici nu exista in anexele la L.295/2004, privind regimul armelor si munitiilor.
Arbaletele sunt prevazute in Categoria D - Arme supuse notificării, din anexa la lege, astfel ca trebuie numai sa faci o notificare, nu este necesar sa ai permis de portarma sau sa obtii autorizatie.