| Istoc_Felix_1997_nFDr a întrebat:

Salut TPU: Familia mea este inscrisa la ajutor social dar in urma cu o zi ni s-a spus ca daca avem bani de la APIA atunci nu mai avem dreptul sa primim ajutorul social, desi noi ne incadram si cu bani si cu limita de teren!
Acum cer ajutorul vostru sa-mi raspundeti.
Pot lua bani de la APIA si in acelasi timp sa am ajutorul social?
DAU FUNDA
Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca venitul familiei nu depaseste venitul minim garantat prevazut in L.416/2001 si daca sunt indeplinite si celelalte conditii prevazute in Normele metodologice de aplicare a legii.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Banii de la APIA intra si ei in categoria "venit".
Nu stiu exact cum se calculeaza, dar banuiesc ca pentru ajutor social, nu trebuie depasita o anumita suma lunara, pentru fiecare membru al familiei.
Asa ca depinde de cati bani iau ai tai de la APIA, nu de faptul ca iau sau nu.

Sper sa-ti fie de folos.

Cu stima,
Neo