| anonim_4396 a întrebat:

imi poate spune si mie cineva, atunci cand dau examenul auto, orasul cum se zice, si ma aflu in apropierea unei intersectii si politistul nu imi da nicio comanda, ce fac? P.S: instructorul nu mi-a spus, a zis ca sa ma gandesc eu, i-am zis ca ori merg inainte ori ma opresc si ii spun ca astept comanda, dar nu este bine, ca rog sa imi spuneti si mie daca stiti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sfarmafalci a răspuns:

Cel mai bine, daca vezi ca te apropii mult de intersectie si politistul nu spune nimic, il intrebi tu pe el incotro...
Am patit-o si eu la examenul auto, l-am intrebat, mi-a raspuns si n-a fost nicio problema.
Succes la examen happy

| mitza1234 a răspuns (pentru sfarmafalci):

Ok, cel mai bun raspuns, multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai interzis si examinatorul nu-ti spune nimic atunci trebuie sa continui pe acea strada, respectiv sa mergi inainte.
Daca vrea sa faci dreapta sau stanga examinatorul este obligat sa-ti spuna din timp, respectiv inainte de a fi obligat sa te inscrii pe banda corespunzatoare directiei sau pe dreapta ori stanga, daca este o singura banda si nu are voie sa-ti dea o indicatie gresita.
Inaintea testelor te sfatuiesc sa citesti si Ordinul nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, cu md. si compl. ulterioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai mai multe posibilitati intrebi, daca nu mergi pe unde e voie

| andyeyes99 a răspuns:

Poate e o intersectie unde ai obligatriu intr-o anumita directie si vrea sa vada ce faci. Dar eu stiu ca atunci cand politistul nu iti indica o directie anume trebuie sa mergi inainte.

| Drack550 a răspuns:

Daca nu iti da nici o comanda mergi inainte daca nu ai interzis sau daca este interzis respecti regulile din interesectia respectiva. Daca este interzisa in fata cu siguranta esti obligat sa mergi in stanga sau dreapta.Succes.