| anonim_4396 a întrebat:

Multumesc celor ce mi-au raspuns la intrebarea mea (am plecat cu 4 ore mai devreme de la serviciu) si pentru incurajari! Mi-au luat doua clase din salariu pe ianuarie si februarie,ce inseamna asta,ma afecteaza vreodata la o alta angajare,se mentioneaza in cartea de munca, ma afecteaza la vechime sau pensie? Multumesc din suflet ( sa nu aveti niciodata incredere in nimeni)!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza nici la vechime si nici la pensie, doar pe cele 2 luni vei primi un salariu mai mic.

| darrio2007 a răspuns:

Te afecteaza la buzunar.Desi legal nu este normal ce ai patit.Ce reprezinta pentru tine doua clase? Stiam ca se vorbeste de procente in caz de penalizare.

| stlucian a răspuns:

Asta depinde de contractul individual de munca.Ce inseamna cele doua clase? Inseamna ca pe lunile respective o sa primesti in medie cu vreo 10% din salarul negociat.Aceste sanctiuni se aplica in procente in functie de gravitatea faptei incepand cu 5%, 10% si de un maxim de 15% pe o perioada de trei luni consecutive!
La alta angajare DACA viitorul angajat cere relatii cu si despre tine pot afecta (daca stiu unde sa se intereseze).
Vechimea in munca nu e afectata de acest incident(de vreme ce ai platit pentru el)la fel si pensia!
Vor ramane aceste fapte(aceasta fapta)in dosarele companiei unde lucrezi acum si acum vorbind pe drept un nou angajator vrea sa stie cat se poate de mult de noul angajat daca se poate "si ce lapte a supt" stii tu de unde!
Asta pentru a avea un control mai mare asupra individului si al santaja LEGAL cu vorbe de alea "vezi ca stiu eu ca ai mai plecat..." care se termina cu o angajare pe o perioada DETERMINATA eventual o prelungire si tot asa...

DACA plecarea era motivata atunci ...depinde unde lucrezi...si din cate vad decizia a fost luata sad

| FIORI a răspuns:

Te va afecta la salariu, pe lunile mentionate. Atat. In respectivele luni, vei primi mai putini bani. Alte urmari nu exista. Legal vorbind.