| simpLemk a întrebat:

Un prieten a fost prins furand un cartus de tigari. A fost dus la politie, a dat declaratie la ce s-a intamplat. Risca inchisoarea?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu are antecedente penale nu o sa fie condamnat la inchisoare, cel mult la o amenda penala pentru furt, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

Bula
| Bula a răspuns:

Daca e minor si n-a mai avut antecedente penale, atunci poate scapa cu o amenda penala, eventual cu munca in folosul comunitatii.
Insa, daca recidiveaza, atunci poate face chiar si puscarie.

| simpLemk explică (pentru Bula):

Are 20, fara antecedente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru simpLemk):

Puscarie...
Ce anturaj de rahat ai.

| Bula a răspuns (pentru simpLemk):

ATENTIE!
Omul dupa prieteni se cunoaste!
Vrei sa-l urmezi, asemenea exemple ai?
:O

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu se intampla nimic.

| j1NNNx a răspuns:

Inca nu ai auzit de povestea batranului care a luat un mar dintr-un supermarket si a primit inchisoarea? poate ca au exagerat atunci, dar. furt e furt. cum e vorba aia "gestu conteaza"

| Barbu_Marian_Ovidiu_1980 a răspuns:

Îmi pare rău....nu mai e minor