| JustRay1 a întrebat:

Vreau sa cumpar un scuter cu motor de 150cm si problema este ca proprietarul care il are acum la cumparat fara acte. Am inteles ca se pot scoae alte acte la primarie. Vreau sa stiu si eu daca este posibil asa ceva avand in vedere ca el nu detine nici un act.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motocicleta cu motor de 150 cmc nu se inscrie la primarie ci trebuie inmatriculata la Serviciul de inmatriculari.
Banuiesc ca actualul proprietar nu a inmatriculat motocicleta. Sa mearga la un notar public si sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca a cumparat legal motocicleta si ca nu este furata, dar nu a putut obtine actele de la cumparator si apoi faceti un contract de vanzare-cumparare tipizat. Cu acestea cred ca o sa poti inmatricula motocicleta.

| onasis1961 a răspuns:

Merge-ti la un notar sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca nu este furata sa nu ai tu probleme.