| ThedarkJoHn a întrebat:

Vreau sa va intreb: Pot conduce un scuter (Yamaha MBK 49cm3) fara permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din 19.01. 2013 nu se mai pot conduce autovehicule fara permis de conducere de categorie corespunzatoare. Scuterul indicat se incadreaza la categoria moped si ai nevoie de permis de categoria AM, se poate obtine dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la testele teoretic si practic (conducere in poligon), de la varsta de 16 ani. Scoala se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, conform legislatiei din Romania nu poti conduce niciun vehicul cu motor fara permis

| AndYbOOs a răspuns:

Nu, nu il poti conduce fara permis, dar daca vrei permis poti face cam de la 16 ani pentru cele de 49. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| AndYbOOs a răspuns:

Nu nu poti, funda