| Satres a întrebat:

Trebuie sa ma inscriu la liceu si sunt confuz in legatura cu procedeele inscrierii:
1)Fisa medicala este documentul care atesta ca am facut 'nşpe mii de vaccinuri pe care eu nu le-am facut (cred ca am doar 2 facute la 3 >>ani) Aceasta fisa de unde o pot procura?
2)Adeverinta cu notele si media generala din gimnaziu: gimnaziul l-am facut la 3 scoli diferite de-a lungul anilor, ultima scoala are documentul cu toate mediile? Prin urmare pot sa procur documentul de la ultima scoala?
3)Daca ma inscriu la acelasi liceu unde am facut generala, mai trebuie sa fac toate acestea?
4)Cererea pentru a nu face orele de religie cum o fac? Pot, de exemplu, la inscriere sa-i zic secretarei ca vreau anularea acestora sau trebuie sa completez o cerere speciala la inceputul anului scolar?

As fi recunoscator daca ati raspunde la aceste intrebari!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

"Prima etapă de admitere în învăţământul liceal de stat pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015-2016 :

3 – 7 iulie 2015 = Completarea opţiunilor în fişele de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a şi de către părinţii acestora, asistaţi de diriginţii claselor a VIII-a.
Completarea fişelor de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a proveniţi din alte judeţe, la centrul special desemnat din judeţul pentru care solicită înscrierea
4 – 8 iulie 2015 = Verificarea de către părinţi şi candidaţi a fişelor editate de calculator, corectarea greşelilor în baza de date computerizată şi listarea fişelor corectate din calculator
14 iulie 2015 = Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015 - 2016

15 iulie 2015 = Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listelor cu absolvenţii repartizaţi proveniţi din şcolile respective şi a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal de stat din judeţ/municipiul Bucureşti

15 iulie 2015 = Afişarea de către fiecare unitate de învăţământul liceal a listei candidaţilor repartizaţi în acea unitate

16 iulie -24 iulie 2015 = Depunerea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi " - SURSA = Anexa nr. 1 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

Bănuiesc că doreşti să te referi la momentul în care se va completa Fişa de înscriere/Fişa cu opţiuni pentru repartizarea computerizată la liceu :)

În perioada 3–7 iulie 2015 se face şedinţă cu părinţii + elevii : la acea şedinţă se completează Fişa cu opţiuni ( preferabil cât mai multe ), Fişa se predă la Diriginte ( pe bază de semnătură în Tabel ) care o transmite mai departe...

În perioada 16 iulie-24 iulie 2015 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Înscrierea la liceu" se face DUPĂ examenele de la Evaluarea Naţională şi după ce se efectuează repartizarea la liceu :)

Bănuiesc că doreai să te referi la momentul în care veţi completa Fişa de înscriere la liceu/Fişa cu opţiuni;)

Este NORMAL ca ( ÎNTÂI ) să se ştie rezultatele/media de la Evaluarea Naţională deoarece sunt necesare la calculul mediei de admitere!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune!

| Satres explică (pentru bursuc001):

Asta stiam, am intrebat altceva. laughing

| Satres explică (pentru bursuc001):

"c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită."

Daca ma dau la acelasi liceu, mai este nevoie sa la iau dinainte?

| bursuc001 a răspuns (pentru Satres):

DA, ţi se eliberează dosarul cu toate acele documente; iar apoi, în perioada 16 iulie -24 iulie 2015, îl REDEPUI ( tot acolo dacă vei fi repartizat/ă la acelaşi liceu )!
Dacă nu, îl depui la liceul unde vei fi repartizat/ă...

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Prima etapă de admitere în învăţământul liceal de stat pentru candidaţii din seria curentă, precum şi pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015-2016 :

3 – 7 iulie 2015 = Completarea opţiunilor în fişele de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a şi de către părinţii acestora, asistaţi de diriginţii claselor a VIII-a.
Completarea fişelor de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a proveniţi din alte judeţe, la centrul special desemnat din judeţul pentru care solicită înscrierea
4 – 8 iulie 2015 = Verificarea de către părinţi şi candidaţi a fişelor editate de calculator, corectarea greşelilor în baza de date computerizată şi listarea fişelor corectate din calculator
14 iulie 2015 = Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2015 - 2016

15 iulie 2015 = Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listelor cu absolvenţii repartizaţi proveniţi din şcolile respective şi a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal de stat din judeţ/municipiul Bucureşti

15 iulie 2015 = Afişarea de către fiecare unitate de învăţământul liceal a listei candidaţilor repartizaţi în acea unitate

16 iulie -24 iulie 2015 = Depunerea dosarelor de înscriere la şcolile la care candidaţii au fost repartizaţi " - SURSA = Anexa nr. 1 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

Bănuiesc că doreşti să te referi la momentul în care se va completa Fişa de înscriere/Fişa cu opţiuni pentru repartizarea computerizată la liceu :)

În perioada 3–7 iulie 2015 se face şedinţă cu părinţii + elevii : la acea şedinţă se completează Fişa cu opţiuni ( preferabil cât mai multe ), Fişa se predă la Diriginte ( pe bază de semnătură în Tabel ) care o transmite mai departe...

În perioada 16 iulie-24 iulie 2015 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

| miraabela a răspuns:

1. Fisa medicala o iei de la cabinetul scolii sau de la medicul de familie
2. Ultima scoala ar trebui sa aiba toate mediile tale din gimnaziu, asa ar fi normal. Daca nu, poti solicita la secretariatul scolii sa ti se trimita prin fax notele de la celelalte scoli.
3. Aici nu prea stiu, poti sa te interesezi la secretariat
4. La inceputul fiecarui an se va completa acea cerere, sau cand o completezi la inceputul anului scolar poti preciza ca nu vrei sa faci religia pe tot parcursul liceului.