| lBroken69 a întrebat:

Un minor are dreptul de a detine o rozeta(box, pumnal)? Ce rani poate provoca? Si ce se intampla in cazul in care este prins de politie cu ea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptul sa detina rozeta dar nu are dreptul s-o poarte in anumite locuri sa la anumite evenimente si nici s-o foloseasca fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în  alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Pentru minorii gasiti vinovati de aceasta infractiune se poate aplica, dupa caz, o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta  cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "

| lBroken69 explică (pentru Ioandelasal):

Am 13 ani. vreau sa o port la mine doar pentru auto-aparare, doar in cazul in care sunt atacat, pentru nimic altceva.

| lBroken69 explică (pentru lBroken69):

O rozeta/box simplu. fara tepi, sau altceva.
Ca aicea: http://forum.fight.ro/viewtopic.php?t=3042
Deci pot fi amendat,dus la politie daca sunt gasit cu ea asupra mea? Nu intru pe stadion,sau pe nu stiu unde cu ea, pe strada, doar sa ma pot apara in caz ca sunt atacat, nu vreau sa lovesc pe nimeni cu ea, dar decat sa incasez vreo bataie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lBroken69):

In cazul acesta nu raspunzi penal dar poate fi amendat tatal tau, pentru lipsa de supraveghere. Nu ai voie sa o porti in locurile si la evenimentele aratate, inclusiv nici in scoala, acolo poti fi sanctionat disciplinar.

| lBroken69 explică (pentru Ioandelasal):

Pai seara, cand ies pe strada, mi-ar fi de folos sa o am cu mine, pentru ca sunt destui tigani si vagabonzi in zona in care stau. dar mi-e frica, sa nu ma gaseasca vreun ''gabor'' cu ea la mine.