| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa va spun ca daca un om cu dizabilitați de gradul 1 poate munci fara sa piarda indemizatia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista dizabilitati de gradul I.
Exista handicap accentuat, grav, mediu si usor si exista invaliditate de gradul I, II sau III.
In caz de handicap grav sau accentuat se presupune ca nu poti munci, la fel in caz de invaliditate de gr.I sau II.
Doar daca ai invaliditate de gr.III poti cumula salariul cu pensia de invaliditate.

1 răspuns:
| DoarStefan a răspuns:

Daca poate lucra automat nu mai e cosiderat cu dezabilitati, plus va trebui sa platesti la stat o suma de bani, adica daca statul iti platea x lei tu va trebui sa platesti x lei daca lucrezi.