| legendaru77 a întrebat:

Salutare, acum o luna mergeam linistit cu masina mea cu numere de Franta prin localitate cu vreo 65 la ora cand deodata in fata mea apare un domn cumsecade cu o paleta, imi cere actele imi explica el pe acolo dupa 20 minute se intoarce si imi da bomba domnule aveti ITP expirat de 3 zile, o sa va ridicam cartea masinii ( certificatul ) si o amenda de nu mai tin minte cat, dupa aceea imi zice ca pentru recuperarea certificatului trebuie sa fac ITP la masina si sa ma prezint la politie cu ITP facut pentru ridicare + o dovada sa circul 15 sau 30 de zile, n-am avut atunci bani sa ma duc sa-l fac l-am facut dupa ce expirase dovada, cand m-am prezentat la Politie cu ITP facut imi zice grasanul ala imputit de politist ca nu mai are certificatul masinii ca l-au trimis in Franta.
Acum ce ma intereseaza e daca e legal sa-ti trimita certificatul masinii inapoi in tara de provenienta fara sa spuna vezi ca in termen de 10 zile sau 3 zile daca nu faci ITP si nu vii sa ridici certificatul t-il trimitem inapoi in tara de provenienta. ( norocul meu e ca masina e pe numele meu si cand trec prin Franta pot sa-l ridic pentru ca am inteles ca nu trebuie sa platesc si impozitul )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-a procedat legal, conform prevederilor Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.198.(1) În cazurile prevăzute de lege, odata cu constatarea faptei, politistul rutier sau, după caz, politistul de frontieră retine certificatul de inmatriculare sau de înregistrare ori placutele cu numărul de inmatriculare sau de înregistrare, eliberand dovada inlocuitoare cu sau fără drept de circulatie, după caz.
  (2) Documentele sau placutele cu numărul de inmatriculare sau de înregistrare reţinute în condiţiile alin. (1), împreună cu raportul de retinere, se trimit, cel mai tarziu în prima zi lucratoare care urmeaza celei în care a fost eliberata dovada inlocuitoare, la serviciul politiei rutiere pe raza caruia a fost savarsita fapta, care are obligaţia sa faca imediat menţiunile corespunzătoare în evidenta vehiculelor.
  (3) Certificatul de înregistrare sau placutele cu numărul de înregistrare, eliberate de o autoritate a administraţiei publice locale, reţinute în condiţiile legii, se trimit împreună cu raportul de retinere autorităţii care le-a eliberat.
  (4) Raportul de retinere, precum şi documentele sau placutele cu numărul de inmatriculare, eliberate de o autoritate străină, reţinute în condiţiile legii, se trimit politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române pentru a fi remise autorităţilor emitente."
Fiind conducator auto se prezuma ca stiai prevederile legale.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu numai ca e legat sa ti l trimita, chiar asta e procedura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au respectat legea.
Bravo lor.