| Studio66if a întrebat:

Am 3 amenzi ratb neplatite la primarie si in cateva zile vreau sa plec in Belgia intr-o mica vacanta exista posibilitate ca la aeroport acele amenzi sa imi agraveze in asa fel incat sa nu mi se permita imbarcarea in avion? Va mulțumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenzile contraventionale n-au nici o legatura cu plecarea in strainatate, asa ca poti pleca linistit. Doar in cazul dosarului penal se poate lua masura interzicerii plecarii din tara. Si amenzile neplatite nu se agraveaza (majoreaza).

| IoanaPsy a răspuns:

Du-te linistit in vacanta, nu o sa te opreasca nimeni la aeroport pentru niste amenzi de ratb.