| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o întrebare, o familie (Mamă si 4 frati, x, y, z si k, tatăl fiind decedat), Ei au o casa, casa fiind trecută pe numele mamei, daca mama vrea să lase moștenire (dupa ce moare) casa pe numele unui fiu (lui x) si ceilalți frati sunt de acord, dar între timp un fiu, adica Y moare (Y având un copil), se poate că în continuare să nu rămână nimic (nici măcar o parte din acea casă) copilului lui Y? (Y e cel care a murit) sau automat îi va rămâne și copilului lui Y o parte din casă deoarece fiul Y nu a reușit să semneze că e de acord să lase totul lui X?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama poate sa lase prin testament casa unui fiu dar pe totalul masei succesorale (toate bunurile imobile si mobile proprietatea ei) nu poate incalca rezerva succesorala, care este de 1/2 din ce ar fi mostenit legal pentru fiecare mostenitor. Daca o incalca poate opera reductia liberalitatii facute prin testament, daca mostenitorii ceilalti o solicita.
Si copilul unui fiu al decedatei va veni la mostenire in calitate de reprezentant al tatalui sau decedat si va mosteni exact cat ar fi mostenit tatal sau.