| mihay88 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu daca pentru un pistol pe aer comprimat ( Pistol airsoft Beretta m92f dual tone) este nevoie de permis port arma sau trebuie inregistrat la politie sau ceva de genul. Aici aveti linkul pentru mai multe detalii despre arma : ( http://www.military-shop.ro/......-tone-hw/)

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca are bile de plastic micute nu e necesara licenta de arma dar daca are gloante de cauciuc da.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pistolul cu aer comprimat se incadreaza in categoria E a anexei la Legea nr. 295/2004, cu completarile si modificarile ulterioare si necesita varsta de 18 ani, autorizare si permis de portarma, conform art. 58 si urmatoarele din lege. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește Legea numărul 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor!
Pa, pa.

| Cronki a răspuns:

Pentru achizitionarea unei arme pe aer comprimat sau glonte de cauciuc, obligat trebuie sa il inregistrezi la politie, stiu ca este necesar sa ai cazierul curat iar in plus pentru cea cu bile de cauciuc trebuie sa dai si niste teste.
Suna la numerele afisate si cere cateva detalii, cu siguranta ei te pot lamuri!

| Cretaker a răspuns:

>typical Counter-Strike player

| PredatoR a răspuns:

Da, acum cativa ani nu era nevoie de nimic, acum s-a introdus aceeasi lege ca pentru armele de foc si pentru armele cu aer comprimat din cauza ca au fost prea multe incidente... e nevoie sa-l inregistrezi la politie si de permis pentru port arma, la armele de foc e un pic mai complicat, trebuie control psihologic etc...big grin sper ca te-am ajutat, funda?