| Manuel86 a întrebat:

Salutare.
Daca o persoana cu dizabilitati gradul1 dar independenta decide sa se mute in alt judet, in alt oras ce trebuie facut pentru as muta dosarul?
Stiu ca isi poate lua banii de insotitor, pe numele ei fara a avea un insotitor legal dar cu dosarul de handicap cum ramane?
Stie cineva ce trebuie facut, s-a intalnit cineva cu aceasta situatie?
Cineva mi-a zis ca este nevoie doar de semnatura proprietarului locuintei la care o sa stea, unde se muta dar mi se pare prea simplu pentru birocratia din tara noastra.
Multumesc mult!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depuna o cerere la primaria localitatii de domiciliu, prin care cere transferul dosarului la primaria noii localitati. Aceasta, bineinteles, dupa ce rezolva problema domiciliului din noua localitate, se poate si prin declaratie notariala de primire in domiciliu a proprietarului locuintei unde va sta si apoi preschimbarea CI cu noul domiciliu.

| Manuel86 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc mult. Declaratia notariala se poate face si din orasul in care se muta, de propietarul locuintei si-o trimite prin fax cam este distanta intre orase 670km, si asta inseamna bani plus ca este obositor, drumul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Manuel86):

Declaratia notariala o poate face proprietarul la orice notar public din Romania si preschimbarea CI se face la SPCLEP de care apartine domiciliul proprietarului.

| alessia5158 a răspuns:

Nu precizezi statutul legal al persoanei cu "dizabilitati"! ----adica, persoana respectiva este :

1. un pensionar de invaliditate de gradul I cu indemnizatie de insotitor conform art.77 din Legea 263/2010(http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-77-lege-263-2010)
In situatia in care se doreste schimbarea domiciliului, persoana ale carei drepturi au fost stabilite in baza Legii nr.263/2010, trebuie sa se adreseze Casei judetene de pensii de care apartine cu domiciliul actual pentru informatiile necesare.

2. persoana NU are calitatea de pensionar de invaliditate ( cu pensie de la stat)dar are un certificat de handicap grav cu drept de insotitor conform art.
.43 ( sau a art.58, alin(3) pentru nevazatori)din Legea 448/2006(http://legeaz.net/......-sociale). Deci persoana in cauza are drepturile(indemnizatia lunara+indemnizatia de insotitor) stabilite in baza altei legi, respectiv a Legii nr.448/2004.
In asemenea situatie, trebuie sa mearga sa se informeze atat la DGASPC -ul din judetul de domiciliu actual( la Serviciul "Evidenta si plata servicii sociale") cat si la primaria localitatii.