| Salmankhan123445 a întrebat:

Am și eu o intrebare.

Permisul de conducere s-a anulat pentru infracțiunea de conducere sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substante[...]

Menționez ca procesul s-a incheiat. Ca și pedeapsă: 9 luni închisoare cu suspendare și 2 ani de supraveghere. 60 de zile in folosul comunității.

PE CE PERIOADĂ SE SUSPENDĂ PERMISUL SAU DUPĂ CÂT TIMP SE POATE DA DE PERMIS ȘI DACĂ SE POATE CHIAR SI REDOBÂNDI?

Vă mulțumesc frumos!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus de tine nu se suspenda dreptul de a conduce ci se anuleaza permisul de conducere si se poate obtine un nou permis abia dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare. Ti-am citat prevederea din OUG 195/2002, rep. in 2006, in raspunsul la intrebarea anterioara.