| xSweedy a întrebat:

Am si eu o nelamurie, cat de mult conteaza initiala tatalui int ro cerere tip de reinscriere la bacalaureat?
Deoarece vineri pe 22 Iulie mam reinscris la examenul de bacalaureat si am gresit initiala tatalui in loc de "M" am scris "N" am zis ca remediez pe moment dar am uitat, mai pot sa sustin examenul daca aceasta initiala este gresita?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Initiala tatalui este un element distinctiv intre doi candidati a caror nume si prenume sunt identice.Initiala tatalui va apare inscrisa pe diploma de bacalaureat!
Ordinul OMENCS nr. 3844/24.05.2015, ART.6, punctul 2:
2) "In actele de studii numele titularului, precum si toate prenumele se inscriu fara prescurtari, cu litere mari de tipar, utilizandu-se diacriticele. In toate actele de studii se inscriu cu majuscule toate initialele prenumelor tatalui. Initialele prenumelor mamei se inscriu in cazul in care tatal este necunoscut."

p.s. Du-te degraba la scoala absolvita---asigura-te ca, greseala ta a fost identificata si corectata. Daca greseala nu a fost identificata si corectata,vei avea mari probleme cu diploma de bac! Este important sa rezolvi problema acum, nicidecum dupa examen(caci datele tale de identificare se inscriu in catalogul electronic-document oficial de examen!). Nu pleca de la secretariatul scolii la care ai depus fisa de inscriere decat dupa ce te asiguri ca secretara a facut ceea ce trebuie facut pentru corectarea greselii!

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ei, sa vada ca ai intentii bune!
Totusi, sunt socata, chair sa fii uitat cum il cheama pe taica-tu?

| AAALEXAAANDRUUU a răspuns:

Salut. Nu ar trebui sa conteze deoarece cei care iti vor aproba inscrierea se uita si la informatiile pe care tu le-ai dat de pe buletin cum ar fi cnp. Stai linistit, te pot asigura ca nu vor exista probleme

| Violleta2022 a răspuns (pentru AAALEXAAANDRUUU):

Cu ce drept poti tu asigura aceasta persoana ca nu vor fii probleme?
Esti jurist or avocat?

| alessia5158 a răspuns (pentru AAALEXAAANDRUUU):

NU il poti asigura!