| TechElias a întrebat:

Când se poate zice că am copyright pe un website? Conform a ceea ce am citit eu o dată ce fac eu ceva din start am drepturi de autor pe acel lucru. Dar totuși unii spun că drepturile de autor se plătesc sau alte lucruri. Mă poate lămuri cineva cum stă de fapt treaba cu drepturile de autor și când am dreptul să zic că am drepturi de autor sau copyright pe ceva? Mulțumesc; dau fundă celui mai satisfăcător răspuns.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.1.(1) Dreptul de autor asupra unei opere literare, artistice sau ştiinţifice, precum şi asupra altor opere de creaţie intelectuală este recunoscut şi garantat în condiţiile prezentei legi. Acest drept este legat de persoana autorului şi comportă atribute de ordin moral şi patrimonial.
  (2) Opera de creaţie intelectuală este recunoscută şi protejată, independent de aducerea la cunoştinţa publică, prin simplul fapt al realizării ei, chiar în forma nefinalizată.
  ART.2.Recunoaşterea drepturilor prevăzute în prezenta lege nu prejudiciază şi nu exclude protecţia acordată prin alte dispoziţii legale.
  ART.3.(1) Este autor persoana fizică sau persoanele fizice care au creat opera.
  (2) În cazurile expres prevăzute de lege, pot beneficia de protecţia acordată autorului persoanele juridice şi persoanele fizice, altele decât autorul.
  (3) Calitatea de subiect al dreptului de autor se poate transmite în condiţiile legii.
  ART.4.(1) Se prezumă a fi autor, până la proba contrară, persoana sub numele căreia opera a fost adusă pentru prima data la cunoştinţa publică.
  (2) Când opera a fost adusă la cunoştinţa publică sub forma anonimă sau sub un pseudonim care nu permite identificarea autorului, dreptul de autor se exercită de persoana fizică sau juridică ce o face publică având consimţământul autorului, atât timp cât acesta nu îşi dezvăluie identitatea."
Pentru detalii te sfatuiesc sa citesti legea si te lamuresti asupra tuturor aspectelor.
Se platesc aceste drepturi doar daca opera ta, in sensul cel mai general, este folosita de terte persoane.

| doctorandus a răspuns:

Ai dreptul de autor pe un website daca e creatia ta originala, nu daca dai cu jula prin websiteurile altora.