| NeluFord a întrebat:

Salutari.
Imi puteti da (in cazul in care exista) legea conform careia uniformele in scoli nu este obligatorie?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Asta tine de regulamentul de ordine interioara al fiecarei unitati de invatamant. Staful unitatii decide daca uniforma este obligatorie sau nu.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, fiecare scoala are dreptul sa aiba reguli proprii privind uniforma si elevii trebuie sa le respecte.
Conform Statutului elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4742/2016, citez:
"Art.14. Elevii au următoarele îndatoriri:
  a) de a frecventa toate cursurile, de a se pregăti la fiecare disciplină de studiu, de a dobândi competenţele şi de a-şi însuşi cunoştinţele prevăzute de programele şcolare;
b) de a respecta regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar;
  c) de a avea un comportament civilizat şi de a se prezenta la şcoală într-o ţinută vestimentară decentă şi adecvată şi să poarte elemente de identificare în conformitate cu legislaţia în vigoare şi cu regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar. Ţinuta vestimentară sau lipsa elementelor de identificare nu poate reprezenta un motiv pentru refuzarea accesului în perimetrul şcolii;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noul regulament scolar general zice ca scolile pot sa-si faca uniforme: "elevii vor fi obligati sa poarte insemne distictive: embleme, esarfe, ecusoane sau anumite uniforme".
In baza regulamentului general fiecare scoala isi va face regulamentul propriu pe care sunt obligati sa-l respecte toti elevii din acea scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista aceasta lege in Romania, dar fiecare scoala poate avea propria lege si regulatii interne de care trebuie sa tii cont, atata vreme cat te-ai inscris acolo sa inveti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecae scoala se ghideaza dupa un regulament intern nu mai cauta legi si poarta uniforma ca nu te omoara

| K0sti a răspuns:

Limba romana sigur e obligatorie!

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, dar din punctul meu de vedere ar fi trebuit sa existe.
Daca in scoala ti se impune sa porti uniforma, asta ar trebui sa faci, chiar daca nu iti place.

| johnnny123 a răspuns:

Vad ca a devenit o moda printre elevi sa caute tot felul de legi care sa le permita sa nu invete, sa nu fie in niciun fel stresati de profesori, sa nu poarte uniforme, sa nu mearga la scoala, si asa mai departe.

Am mai vazut pe cineva care intreba daca este legal sa fie mutat in alta banca sau daca este legal sa primeasca nota pe caiet.

Sunteti atat de pasionati de legi incat ar trebui sa dati toti la Drept.

Cand o sa intelegeti ca scolile au un regulament care trebuie respectat? Optiunile elevilor sunt urmatoarele: respectarea regulamentului sau parasirea institutiei. Este foarte simplu.

Niciun profesor nu va merge vreodata la inchisoare pentru ca a dat o nota proasta, pentru ca a lasat un corigent sau pentru ca nu a primit la ora un elev care a venit fara uniforma.

| NeluFord explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.