| JIJ a întrebat:

Scade tva la 9% de luni, Johanis e de vina? Ce o sa ne faca el?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scaderea TVA la alimente este buna, acestea ar trebui sa se ieftineasca.
Presedintele nu are mare merit cu aceasta scadere, doar Guvernul si Parlamentul. Presedintele doar isi poate exprima o parere in legatura cu aceasta masura si sa promulge legea de aprobare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa e.Presedintele nu are putere deplina ci numai guvernul in a schimba ceva.La mai toti le-a intrat ideea ca daca am ales cu atata tam-tam presedintele, se va schimba ceva.NU,trebuie schimbat si ales oamenii din Guvern si Parlament, oameni alesi dupa mustata desi nu cred ca e posibil asa ceva deoarece mafia e infiltrata in orice partid.parerea mea e ca trebuie ales un Guvern si un Parlament netinand cont de ce partid a iesit castigator in alegeri. Oameni care sunt devotati si iubitori ai Romaniei, oameni ce rezista in sala de dezbateri fara ai fura somnul. Eh, delirez si eu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Scaderea tva e de bine, nu de rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are Iohannis cu scaderea tva? si ce, nu ti se pare o masura buna?

| AFR81 a răspuns:

Guvernul este responsabil pentru aceasta scadere a tva-ului, scadere care chiar e o masura buna. Iohannis e un prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca scade TVA, e de bine, nu crezi?

| JIJ explică (pentru anonim_4396):

Pai nu, ca o sa scada si salariile cand o sa vada ca nu mai are statu sa plateasca banii de pensii si profesorii, ar trebui sa facem greva de pe acuma, altfel nu mai are Romania fond de pensie si de profesori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JIJ):

Not Problem, vii la mine la tara, cumperi maxim doua hectare de pamant si traiesti bine.
Nu greva trebuie facuta ci o revolutie morala. Absolut nimeni sa nu mai plateasca niste taxe aiurea la stat si toti angajatii care sunt pusi sa execute silit sa contribuie la aceasta revolutie. Departe asa ceva dar numai asta cred ca schiba ceva. Bineinteles ca visez.

| EnvyU a răspuns:

Si preturile totusi cresc, ca sa compenseze scaderea de tva, ce naiba doar nu credeati ca veti avea preturi mai mici haha

| BogdanDediu a răspuns:

Daca scade tvaul e foarte bine!

| vadu22 a răspuns:

Scade tva dar cresc preturile.
Deci nu o sa se vada nici o diferenta