| highheadshot a întrebat:

Se poate carnet de soferi la 16 ani? Daca da, ce masini si motoare pot conduce?

Răspuns Câştigător
| S3by23 a răspuns:

Se poate sa ai o categorie(b1)
SUBCATEGORIA B1:autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

Adica:
400kg < masa 45cm3
viteza > 50km/h
Am inteles ca aceasta categorie o puti obtine urmand cateva lectii de legislatie rutiera.
Sper ca ti-am fost de ajutor

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnet de sofer (daca prin acesta intelegi cel putin permis de conducere de categoria B) nu poti lua la 16 ani, numai de la 18 ani.
De la 16 ani poti conduce:
-mopedul (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW), cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera;
-cu permis de conducere de subcategoria A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW;
-cu permis de conducere de subcategoria B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.
Numai bine!

| Emy_4433 a răspuns:

Se poate lua carnet si la 16 ani dar este un carnet cu care poti conduce doar scutere nu stiu sigur daca si motoare din acelea cu multi cai putere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti lua categoria A1 pentru scutere si alte mopede cu puterea motorului pana in 50cmc sau categoria B1 pentru masini cu motorul de pana in 500cmc si viteza < 50 km/h (Microcar urile)

| Mefist0 a răspuns:

Permisul se poate lua decat la 18 ani pentru orice automobil si motor care necesita carnet.

| NicuOfficial a răspuns:

Din cate stiam eu poti da dar nu poti conduce decat scuter, atv si alte din astea micute.Dar asta in strainatate nu in Romania.