| baUgzzzzzzz a întrebat:

Se poate gasi un telefon pierdut, cu ajutorul IMEI-ului de catre politie, cand m-am dus la statie mi s-a spus ca trebuie sa astept exact 10 zile pana cand este "crima" adica "insusirea bunului gasit", si abia atunci va trebui sa vin cu IMEI-ul pentru localizarea telefonului, desi in teorie stiu sigur ca este posibil, a reusit cineva sa isi gaseasca telefonul in felul asta, sau sa incep deja sa ma uit dupa alt telefon? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu la politie trebuia sa mergi de prima data ci la furnizorul de telefonie mobila. Dupa ce furnizorul ti-ar fi gasit telefonul si acesta era detinut de o persoana ai fi putut depune plangere penala, conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| anonimg a răspuns:

Nu am auzit de cazuri in care politia sa fi gasit telefoanele pierdute/furate. Nu ca nu ar putea, ci ca nu se implica din pricina costurilor prea mari. Pai cum se face ca daca dai o alarma falsa la 112 te gaseste numaidecat? Dar in caz de furt nu te mai gaseste. happy
Solutia este doar ca sa-i faci asigurare in caz de furt, pierdere, distrugere.