| Bratu_Ionut_1995 a întrebat:

Se poate legaliza o copie dupa certificatul de nastere daca nu am originalul (l-am pierdut)? imi trebuie urgent pentru inscrierea la facultate

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, notarul public nu legalizeaza copia daca nu prezinti originalul.
Poti obtine un duplicat al certificatului de nastere de la Starea civila unde ti-a fost inregistrata nasterea, se obtine repede, poate chiar in aceeasi zi cand depui cererea, daca mergi de dimineata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Notarul public NU legalizează Copia după Certificatul de Naştere FĂRĂ a prezenta şi originalul :(

Poţi solicita un DUPLICAT după Certificatul de naştere ( la Starea Civilă unde a fost înregistrată naşterea )!

Vezi informaţii ( procedura şi actele necesare ) la linkul :
http://www.dlep-iasi.ro/......29--2.html

Toate cele bune.