| oj a întrebat:

Spuneti-mi ce se intipla in Afganistan ce este acolo cine si cu cine se lupta acolo vreau sa aflu ceva informatii despre Afganistan

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Marea ofensiva a inceput dupa 11 sept 2001 cand americanii si englezii au inceput asa zisa lupa impotriva terorismului.

In principiu Nato a dus un razboi cu talibanii si alte grupari religioase extremiste, insa cel mai mult a avut de suferit populatia civila

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

"insa cel mai mult a avut de suferit populatia civila" parca nu e asa mereu. in al 2 razboi mondial au murit milioane si milioane de oameni, dar 90% erau civili.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru suntserios):

Afganistanul are o pozitie geostrategica importanta. Istoria acestui stat a aratat ca nu poate fi stapanit, doar supravegheat cu niste costuri uriase, dar probabil bine de luat in seama. Daca ne uitam la asezarea lui, se afla intre Russia, Pakistan(care joaca la 2 capete, politic:SUA dar si arabii), Orientul Mijlociu (Israel, IRAN, IRAK-etc.).
Russia a incercat ca si englezii mai inainte sa ocupe fizic si politic tara asta -fara sanse, caci are si un relief nepermisibil pentru o aservire ca cel al Romaniei -spre exemplu).In Afganistan se fac drogurile cel mai ieftin, are un teritoriu apropiat de cam toate zonele de conflict-asta inseamna ca acolo poti amplasa baze militare care pot supraveghea rapid toata zona.Din pacate, concurenta intre marile puteri interesate care sunt si antagonice faciliteaza existenta acestui tinut necucerit total pana acum in istoria multimilenara. Bogatii (aur, petrol, diamante, etc.)nu sunt asa de importante, cu exceptia posibilitatii producerii drogurilor care concureaza cu cea a Americii Latine.Desigur, situatia descrisa de mine mai devreme, a facilitat si aparitia partidelor extremiste sau teroristilor, cum sunt numiti cei care se opun ordinii lumii 'civilizate'. Popualtia civila sufera enorm si in Romania, in Pakistan, Nigeria si multe altele.Caci nu terorismul este urmarit ci influenta puterilor in lume :economica (politica -implicit).
In Afganistan este acum un 'echilibru' acceptat de puteri, le convine si situatia ambigua creata, existenta.