| anonim_4396 a întrebat:

Stie careva cat costa o procedura succesorala dupa tata pe fiu pentru un teren in valoare de 25000 de euro? funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul minim al procedurii succesorale, calculat la 111.875 lei (valoarea de astazi, la cursul de referinta al BNR, a 25.000 euro) va fi de 1.336 lei, reprezentand:
-20 lei extrasul CF de informare, daca este vorba de o singura parcela. Daca sunt mai multe se inmulteste cu numarul parcelelor.
-7 lei certificatul de atestare fiscala.
-25 lei verificarea in registrul notarial de mosteniri.
-1.116 lei onorariul notarului si TVA la acesta.
-168 lei inscrierea dreptului de proprietate in CF.
Daca o sa gasesti un notar neplatitor de TVA vei plati mai putin cu 216 lei.
Acest cost este calculat in ideea ca faci procedura succesorala in termen de cel mult 2 ani de la decesul parintelui. In caz contrar se va mai adauga un impozit pe mostenire de 1.119 lei.