| sangre a întrebat:

Stie cineva care este diferenta intre o grupare paramilitara si trupa de gherila?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin grupare paramilitara se intelege acea grupare care este organizata si functioneaza asemenea unei armate. Prin trupa de gherila se intelege o formatiune care duce o lupta de partizani impotriva unei puteri(a propriei tari ori a unei puteri straine). Termenul de gherila a fost folosit prima oara in tarile Americii Latine, pentru a desemna gruparile care luptau impotriva regimurilor din aceste tari. Numai bine!

1 răspuns:
| sangre explică:

O grupare paramilitara lupta impotriva infractorilor care nu sunt pedepsiti corect prin lege, si trupa de gherila impotriva unui sistem...sa inteleg ca asa e. multumesc pentru raspuns