Întrebare recomandată | Daniel26 a întrebat:

Stie cineva ce costuri sunt cand mai multi frati vor sa imparta pamantul mostenit de la parinti?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un lucru esential: s-a facut procedura succesorala si aveti certificat de mostenitor ori nu.
Daca nu s-a facut spune si valoarea masei succesorale(averii ramase), dupa aceasta se calculeaza costul.
Spune aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| onasis1961 a răspuns:

În funcţie de unde este amplasat terenul! Mergi la notar şi afli toate detaliile!

| victorandrei a răspuns:

Intrebi la orice notar si afli un raspuns exact.

| MrSoapte a răspuns:

Pai trebui facuta succesiunea...pe urma trebui facuta o expertiza! Costurile sunt in functie de valoarea terenului, zona, etc!

| EduardVikingul a răspuns:

Da, costul bunăstării în familie.

Practic, prețul pe care îl plătiți ca să împărțiți moștenirea este relația voastră de frați, pentru că după împărțire ai șansa să nu mai vorbească niciunul cu tine.

Sursa: Ghidul Familiilor Numeroase de pe http://3dy.ro

| GeoD009 a răspuns:

Intrati pe www.licitatiijuridice.ro si aici vezi gasi un avocat
specializat pentru probleme dumneavoastra.