| ady2607 a întrebat:

Stie cineva cine se preconizeaza a fi prim-ministru, acum ca Traian Basescu isi va continua mandatul?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Problema nu este cine va fi prim ministru ci partidele care vor asigura majoritatea. E dificil pentru PDL neavand majoritatea, dar in colaborare cu adevaratul PNL si eventual cu ungurii nu va fi o problema. Daca nu va putea reunta la orgoliu personal Crin Antonescu si alianta nu va putea fi realizata singura solutie vor fi alegerile anticipate unde romanii vor putea in sfarsit intelege ca pentru a putea guverna eficient e nevoie de majoritatea eventual a unui singur partid. Ar fi si mai usor in a ii cere socoteala pentru eventualele nerealizari sau derapaje.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se va ajunge la anticipate, Basescu nu se imbata cu apa rece. Alegerile au fost castigate de el, nu de PDL, iar in eventualitatea unor anticipate PDL nu are ce castiga.
PDL nu va obtine niciodata 50% de unul singur, va trebui sa se alieze si un nou scrutin nu isi are rostul. Ba chiar as plusa spunand ca PDL ar obtine mai putin decat Basescu in primul tur, ceea ce s-ar traduce prin mai putine mandate, ori presedintele nu are niciun interes sa riste asta.
Daca nici PNL si nici PSD nu vor accepta o alianta cu PDL, Basescu se va vedea nevoit sa faca un compromis. Care se va traduce probabil printr-un premier cat de cat independent si cativa ministrii care pot aduce cu ei voturi din tabara adversa. Poate ma insel, insa sunt sigur ca Basescu nu va continua santajul si comedia din campanie, cand a urmarit strict monopolul asupra organizarii alegerilor.

regis
| regis a răspuns:

Antonescu sa isi dea demisia? Dupa ce a obtinut voturi mai mult cu 50% mai multe voturi decat partidul? Si asta in conditiile in care sumele cheltuite in campanie au fost incomparabil mai mici fata de cele ale principalilor contracandidati... Sa fim seriosi, daca PNL se aliaza cu PDL fara Crin Antonescu, la urmatoarele legislative se va bate cu PNTCD si cu PRM.

| Bacemi a răspuns:

Se preconizeaza ca in mandatul lui Traian Basescu va fi prim - ministru Robert Negoita.

Abh
| Abh a răspuns:

Ideal ar fi sa se alieze cu PNL, dar numai dupa ce isi da demisia Antonescu.

| User a răspuns:

Aici e o problema fiindca Base' nu are sustinere in Parlament si oricati ministrii ar propune, cel mai probabil vor fi respinsi. Da' eu inclin sa cred ca va face alianta cu PNL (ceea ce ar fi super, sa nu uitam ce trai am avut cat timp functiona alianta asta) si astfel va avea majoritate in Parlament + ca intra si ungurii, ca se stie, ei merg doar unde e majoritatealaughing

| string a răspuns:

Depinde de strategie big grin

Daca se doresc anticipate, atunci PM va fi o persoana greu de inghitit de parlament, indiferent de aliantele incheiate.
Daca nu se doresc anticipate, atunci se va negocia intai o alianta si o sa fie propus un candidat inghitibil.
Probabil abia a 3-a propunere va fi pe bune. Primele 2 ar trebui sa fie doar o amenintare cu anticipatele, asa incat multi politicieni sa migreze in barca pdl.
hmm. cam pe-aici pe undeva big grin

| Klara a răspuns:

Emil?! Banuiesc...

| alisalisa a răspuns:

Va zic eu : Boc, partea a 3-a

| alisalisa a răspuns:

De fapt Boc partea 4

| -=AleCS=- a răspuns:

Eu am auzit zvonuri cum ca boc va fi happy

| edoru a răspuns:

In rolul presedintelui: Traian, in rolul primului ministru: Traian, ministru la minister: Traian, Poporul roman: Traian!
-sunt Apolitic, asadar nu luati spusele mele conotativ, ci ca o diatriba.