| sT1L a întrebat:

Sunt despartita de sotul meu, din anul 2001 fara acte legale. Am cumparat o garsoniera in anul 2007 si in contract sunt trecuta doar eu proprietar. Pot vinde aceasta garsoniera fara acordul sotului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu dintr-un caz exact, chiar dacă apari numai dta în acte, atât timp cât sunteți legați încă prin acte, e nevoie de semnătura amândurora (cel mai probabil o puteți vinde dar dacă soțul vă dă în judecată și se adeverește, veți fi acuzată de fals în acte și uz de fals).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie o mare problema, daca erai casatorita la data cumpararii. Cumpararea se poate face de unul singur dar vanzarea numai de ambii soti, daca bunul a fost dobandit pe durata casatoriei. De ce n-ai divortat de atata timp, mai ales ca traiti despartiti?

| UrBaN99 a răspuns:

Pai daca esti doar tu proprietara poti vide fara acordul sotului>)

| Denisa_Goldum_1999 a răspuns:

Da, ca doar v-ati despartit nu mai aveti treaba cu omul cu care v-ati despartit