| mara_9541 a întrebat:

Sunt disperata, nu gasesc loc de munca! Stie cineva in mod sigur daca se poate primi somaj dupa concediu de crestere a copilului?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Sa inteleg ca ai lucrat, apoi ai intrat in concediu pentru cresterea copilului, dupa care te-ai intors la munca. Cand ti s-a desfacut contractul si din ce motive? Daca raporturile de munca nu au incetat din motive imputabile tie (ex. nu ti-ai dat demisia), ai putea beneficia de indemnizatie de somaj, daca si celelalte conditii cerute de lege sunt indeplinite. Daca mai ai nelamuriri, posteaza aici si vom incerca sa te ajutam.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Doar daca ai lucrat non stop inainte de a intra in maternitate si apoi ai fost disponibilizata

| EUSIATIT a răspuns:

Somaj nu dar nu inteleg firma la care ai lucrat nu ti a pastrat locul de munca pentru ca este obligat sau ai lucrat la parton? legal ar fi trebuit sa te primeasca inapoi dupa concediu de 2 ani pentru copil nu ai dat prea mulkte detalii asa ca,,, oricum simaj nu...

| roxi_8971 a răspuns:

Doar daca cei de unde ai lucrat te disponibilizeaza.Eu lucrez la o firma de curatenie salariu este minim pe economie dar este un loc de munca sigur. Daca te intereseaza sa-mi spui te pot ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum nu ai de lucru? In timpul concediului de cresterea copilului nu au voie sa te dea afara. Daca te-au dat afara dupa aia, trebuie sa beneficiezi de ajutor de somaj.