| Sebastian222 a întrebat:

Sunt in somaj, si in 21 a trebuit ca sa merg pentru a doua viza, am mers si mi-au spus sa ma duc sa ma inscriu la ceva cursuri de calificare si imi pun viza dar eu nu am mers sa ma inscriu la nici un curs. ce mi se poate intampla? Cum sa scap de somaj? Nu vreau sa fiu in somaj, multumesc si ofer funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te "obligă" nimeni să primeşti ajutorul de şomaj :))

Dacă NU vrei "sa fi in somaj", atunci mergi la AJOFM şi declari că NU mai doreşti să primeşti ajutorul de şomaj!

Dacă nu te-ai dus să te înscrii la cursuri de calificare, ţi se poate suspenda ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mergi la cursurile recomandate scapi foarte usor de somaj, nu o sa mai primesti indemnizatia.
La fel ca si floresdemayo iti recomand si eu sa urmezi cursurile, bineinteles daca nu te-ai hotarat sa-ti continui studiile sa din alte cauze.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce interes ai avea să te retragi? Ți-ai găsit un serviciu, ori ți-e puțin jenă că ești în șomaj? Crezi că-i pasă cuiva de fericirea sau necazul tău? Beneficiezi de ajutorul părinților și nu (mai) ai nevoie de bani? Îți strică câțiva bani în buzunar?
Când ți se oferă posibilitatea, fii înțelept, prinde curaj și înscrie-te la cursuri gratuite! Sunt de iniţiere, calificare, perfecţionare și recalificare. Iar dacă le faci în particular, când nu vei mai fi în șomaj, va trebui să scoți din buzunar, sute de lei, pentru un singur curs. Oricând, menționarea acestuia într-un CV, pe care-l vei depune cu timpul, la vreo firmă, e lăudabilă. Poate însemna o șansă în plus, în ce privește angajarea. Din câte știu, au cursuri, atât de multe și frumoase (designer pagini web, operare windows, ospătar, contabil etc).
Dacă ești în șomaj, s-ar putea să fii obligat să faci unul, la alegere, pentru dovedirea faptului că ești interesat în găsirea unui loc de muncă. Altfel, s-ar putea să-ți taie șomajul. Și e păcat. Cursurile sunt relaxante, nu sunt stresante ca orele de curs de la liceu. : )