| danuti a întrebat:

Sunt insarcinata in 6 saptamana si in ultimele luni firma la care lucrez mi-a bagat cartea de munca la 2 ore, intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului, mentionez ca am sa fac tot posibilul sa -mi fie bagata cartea de munca la 8 ore de acum incolo.

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Conform legii pentru indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa ai platite catre stat darile pe o perioada de cel putin 12 luni inainte de a naste. Ar trebui sa consulti juristul firmei. mai ales daca ei stiu ca esti insarcinata inseamna ca este un abuz ceea ce fac daca alti angajati sunt platiti la 8 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea! Trebuie sa ai cotizate cel putin 12 luni consecutiv cu 8 ore, dar mai bine ar fi sa consulti un avocat sau un contabil care sa iti zica exact ce e de facut!