| andreiboss31 a întrebat:

Sunteti pro sau contra Comunismului? Spuneti si argumentul, poate dau funda!

Răspuns Câştigător
| adyzone a răspuns:

Contra. In primul rand, ai pierde dreptul la libera exprimare, dreptul de a calatori liber si multe altele. Chiar daca unii nostalgicii spun ca pe vremea aia erau locuri de munca si bla bla bla, asta nu compenseaza cu dezavantajele. Romania a ajuns in halul asta nu din cauza democratiei si din cauza oamenilor si a mentalitatii lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adyzone):

Nu confunda comunismul cu dictatura lui Ceausescu.Comunismul e bun dar fara a ne strange de gat cum a facut Ceausescu.Probabil te referi la dictatura cand spui ca nu mai ai dreptul de a calatori unde vrei.Se poate face si asta in comunism, numai ca Ceausescu a interzis, a dictat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze dar hai sa ne uitam si in ograda UE, de unde si Romania fac eparte.Nu ti se pare tot comunism? Norme, limite etc, mai marii UE hotarasc cum si ce e mai bine pentru noi.Chipurile.Inteleg termenul de libertate dar ce fac UE nu cred ca se numeste libertate, a lasa conducatorii tarii sa conduca fara norme sau mai stiu eu ce legi ale UE.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Se vede treaba ca filosofii au creat comunismul si nu oamenii de stiinta. Oamenii de stiinta l-ar fi testat mai intai pe animale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Acum testeaza Europa pe noi.Crezi ca e diferenta?

| Radu284 a răspuns:

Sunt impotriva comunismului.
Incurajeaza (si chair rasplateste) mediocritatea si lenea, si pedepseste succesul si harnicia. Sunt si impotriva socialismului, din aceleasi motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt pro comunism, desi as fi vrut sa fiu.Stii de ce?
Pentru ca practic nu mai avem fabrici si uzine.Nu mai avm nimic care ne-ar putea ajuta sa supravietuim noi, aici, comuni. Tot s-a vandut la straini. Cum comunismul inseaman expulzarea celor straini...adio fabrici adio uzine, adio toate.

| Costacke a răspuns:

Nu confundati comunismul cu dictatura. Va par asa de asemanatoare doar fiindca au fost asociate in conducerea anumitor tari.
Comunismul se refera strict la egalitate, fara cenzura si altele. Dictatura a fost asociata cu acesta deoarece a fost introdus prin forta de catre rusi iar daca nu ar fi fost aplicata cenzura sistemul lor politic introdus fortat putea fi doborat, acestia pierdandu'si puterea in tara respectiva. Daca ar fi fost ales drept conducator un comunist de catre popor nu ar mai fi fost necesara dictatura si probabil ar fi fost ceva cu potential.
O tara nu trebuie neaparat sa fie comunista ca sa existe dictatura.(ex Germania nazista sau Franta lui Napoleon, Chiar si pe timpul monarhie in Romania (nu mai stiu cine conducea).Si daca va intrebati de ce unele tari comuniste raman dictaturi si dupa ce sistemul nu mai este sustinut de rusi de exemplu este ca, conducatorului i se urca puterea la cap(ex Ceausescu a intors curu rusilor dar a ramas conducator)