Întrebare recomandată | mentholinks a întrebat:

Tampitii si idioatele ce-si posteaza bebelusii si copilasii dezbracati sau aproape pe retelele sociale de ce nu sunt acuzati pentru pornografie infantila?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt acuzati fiindca fapta nu este infractiunea de pornografie infantila, avand in vedere prevederile art.374. Pornografia infantilă, alin.(4) si (4^1) Cod penal, citez:
"(4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum şi orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.
(4^1) Prin spectacol pornografic se înţelege expunerea în direct adresată unui public, inclusiv prin tehnologia informaţiilor şi comunicaţiilor, a unui copil implicat într-un comportament sexual explicit ori a organelor genitale ale unui copil, cu scop sexual."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt daca ii raportezi

| cepIm a răspuns:

Parlamentarii se excita pe aceste poze, de-aia nu-si lichideaza sursele de excitatie.