| oprescudorin11 a întrebat:

'Tampitul asta o avea dreptate?"
Feodor Mihailovici Dostoievski este unul dintre cei mai cunoscuţi şi importanţi scriitori ruşi şi universali. Acesta ne-a lăsat opere precum „Fraţii Karamazov„, „Idiotul„, „Crimă şi pedeapsă„ şi altele. În total opera lui numără 11 romane, 3 nuvele, 7 povestiri şi multe alte lucrări.

Cărţile sale sunt pline de înţelepciunea şi au influenţat literatura, filozofia, psihologia şi teologia secolului al 20-lea. Mai jos ai 15 citate desprinse din opera sa care, sper, să îţi facă ziua mai bună şi să te umple de speranţă.

"Ce este iadul? Iadul este suferinţa de a nu putea iubi."

"Dragostea îi face pe oameni să se simtă egali."

"Oamenii îşi resping profeţii şi îi măcelăresc; dar îşi iubesc martirii şi îi iubesc pe cei care i-au măcelărit."

"Acolo unde mintea vede numai ruşine, inima descoperă frumosul!"

"Compasiunea este principala, poate chiar unica lege a existenţei pentru întreaga umanitate."

"Nici un om nu poate trăi fără un ţel oarecare şi toţi râvnesc şă-şi ajungă ţelul. Omul neînsufleţit de nici un ţel, de nici o speranţa, se preschimbă adesea într-un monstru."

"Curiozitatea stârneşte pasiunea."

"Te poţi înşela în ce priveşte o idee, dar nu te poţi înşela în ce priveşte inima."

"Cel mai uşor este să denunţi un criminal, cel mai greu este să încerci să-l înţelegi."

"Puterea nu se dă decât aceluia care îndrăzneşte să se aplece s-o ridice."

"Viaţa este frumoasă, tu trebuie doar să trăieşti în aşa fel încât tot ceea ce faci să confirme acest adevăr."

"Banii sunt o putere despotică, în acelaşi timp sunt şi cel mai mare egalizator şi în aceasta constă puterea lor. Banii fac inegalitatea egală."

"Omul este înclinat să îşi numere necazurile, dar nu şi bucuriile. Dacă ar ține cont aşa cum trebuie de evenimentele vieţii, şi-ar da seama că are destule motive pentru a fi fericit."

"Omul este nefericit pentru că nu ştie că este fericit. Numai din acest motiv. Aceasta e totul, totul! Cel care constată aceasta, acela va fi fericit imediat, în aceeaşi clipă."

"În orice împrejurare te poţi impune prin demnitate. Dacă există vreo luptă, ea te înaltă, nu te înjoseşte."

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

"Nici un om nu poate trăi fără un ţel oarecare şi toţi râvnesc şă-şi ajungă ţelul. Omul neînsufleţit de nici un ţel, de nici o speranţa, se preschimbă adesea într-un monstru."

Se inseala. Adesea oamenii devin monstri pentru ca au scopuri politice sau religioase foarte clare, care le cer sa-i omoare pe cei de alta religie sau rasa.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Chiar imi era dor de unul ca tine!
Daca te referi la doar acel pasaj, eu as fi mai rezervat! Omul nu are nici un scop! Ca sa ai vreun scop, e drum lung!
'Omul ' ala de care vorbesti este organizat, in principal sa-si satisfaca instinctele cele mai primare posibil.Este doar un mat, pe o parte se umple, pe cealalta se goleste! Exact ce este mihai69, avand in vedere afirmatiile superinteligente emise!

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Spune-i că votca nu ajută la gândire decât pe scriitorii ruși. Tu, oricât ai încercat, cazi doar în melancolie.

| syd2 a răspuns:

Ce ar trebui sa scriu?

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Sa spui? Pai eu am intrebat primul! Ce vrei? Sa-mi raspund singur?
O fata mi-a trimis astea! Eu ce sa-i spun? Raspund!?
Ca e din alta lume! Ca secolul e depasit?
Ca eu dorm seara cu castile la urechi si whasapp-ul in fata?
Ca nu aud si nu ma vad decat pe mine?
Spune-mi ce sa-i raspund!

| syd2 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Spune-i ca suferi o criza temporara de personalitate.

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Vreau sa te informez ca ma doare o ramasita de molar pe partea dreapta!
Temporar sufar!
Dar cum sa spun la tot haremul meu ca lumea e deandoaselea?
Am sa pun alta intrebare, sa o urmaresti! Tu mi-ai inspirat-o! Cred ca in ciuda intentiilor tale RELE poti fi de folos!

| syd2 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce intentii rele? Sa fiu de folos? Prostii

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Uneori ma amuz la raspunsul tau! Rad si nu-mi mai revin!
Gandindu-ma la simplul fapt ca acelasi raspuns vi-l puteti TRANSFERA VOUA! Fara atac la persoane! Din doar piosenie si 'dragoste frateasca!'.

Cum privesti noul 'camp de batalie?'

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Poti fi de folos! Desigur, fra prostii! Fata e desteapta, chiar este! Deocamdata i-am scris ca nu a numarat bine. Mai era o TEZA Dostoievskiana, omisa!
Sa fie cu intentie?
Sa ti-o zic si tie?
Vad ca cand i-am zis-o a ramas cam tacuta!

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Din pacate nu te pot contrazice!

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Spune mi ceva in genul:'ti-am dat intalnire in parc! Si cand am venit la ora stabilita, dormeai ca un nesimtit, pe o banca jegoasa!'
Dostoievskian!

| syd2 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu inteleg de ce dai atatea raspunsuri, nu ca nu mi-ar fi interesant, dar de ce?

| oprescudorin11 explică (pentru syd2):

Cred ca incerc sa respect acei oameni care si-au sacrificat timpul sa raspunda la problemele mele.Chiar daca au opinii diferite, chiar daca vor, sa zicem, sa ma omoare: ma simt asa de fericit ca au tras glontul spre mine, ca sa ma intelegi! Daca impuscau pe altul, ERAM GELOS!
Iar daca cineva ma fixeaza cu 'luneta', chiar din ura, ma simt obligat sa-i fiu amabil!