| Casa a întrebat:

Tatal meu acuma 3 ani a facut un atac celebral. Acuma de 69 de zile este in concediu medical cu boala asta societatea unde lucra a venit acasa si a pus pe tatal meu sa semneze lichidarea. Mentionez ca tatal meu mai are pana in 30 concediu medical, firma unde a lucrat este in insolventa o parte din firma unde a lucrat el.Are dreptul sa lichideze daca este in concediu medical?
El vrea sa iasa la pensie de boala.
In ianuarie el a lucrat si din februarie a intra in concediu fara plata pentru ca nu a mai fost post unde lucra el ca agent de paza la autostrada. Mentionez ca in februare a avut 6 zile medicale, in aprilie a avut 8 zile medicale, in mai a avut 31 de zile medicale si luna asta iunie a are 30 de zile, si in perioada asta poate sa ii faca lichidarea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul concediului de boala, de principiu, este interzisa concedierea. Acest principiu nu se aplica daca firma a intrat in lichidare, in caz de insolventa.
In acest caz tatal tau poate obtine concediu si indemnizatie de somaj, dupa concediul medical.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu se poate face desfacerea contractului de munca pe timpul concediului de boala.